Ve stínu Zrcadel

12.06.2017

V poslední době jsem dlouho nečetla na internetu o zrcadlení vlastností až na dnešek, který mě překvapil existencí zrcadlení. Mnoho lidí věří na zrcadlení a velmi často si jej plete s projektováním svých představ do vlastností druhých. Pojďme se tedy podívat na to, co je zrcadlení a co projekce. 

Zrcadlení je určitý proces, ke kterému dochází při vzájemné interakci mezi dvěma jedinci obvykle v nepříjemné situaci, cílem zrcadlení je dotyčného přesvědčit, že ten jenž proti němu stojí mu zrcadlí jeho nedostatky nebo dostatky. Co myslíte převládají nedostatky nebo dostatky?

Téměř vždy převládají nedostatky. Z hlediska psychologické definice je Zrcadlení promítáním nevědomé stránky nás samých do druhých osob. De facto jde o projekci popírané nevědomé části člověka nebo ještě lépe řečeno: Jedná se o proces při kterém dochází k vyzdvihnutí naší nevědomé stránky k uvědomění si, že popíráme své nevědomí. Je to až moc složité, co říkáte?Upřímně sama jsem v tomto ohledu velmi skeptická, ne po psychologické stránce, ale po stránce ezoterické. 

Mnoho známých novodobých spisovatelů se zmiňuje velmi rádo o Zrcadlení, avšak zde nastává otázka, jestli jde o skutečné zrcadlení a nebo projekci vlastních představ a předsudků o vlastnostech a nebo charakteru druhého člověka. Teoreticky k procesu dochází, když vyplavou na povrch určité vlastnosti druhého, které nás nějakým způsobem evokují a mnohdy i dokonale vytáčí, čímž si tvoříme určité postoje k vzájemné interakci při výměně názorů. Dostáváme se tak do stínu Zrcadel.

Pojďme si, ale ještě vysvětlit co znamená projekce a jaké jsou mezi tím rozdíly. Projekce je proces, při kterém dochází k přisouzení vlastností druhému člověku na základě vlastností, které o sobě víme nebo nevíme. Je to vědomé i nevědomé promítání a připisování vlastních žádoucích i nežádoucích psychických procesů a vlastností, záměrů a tendencí jiným osobám. Lidově řečeno podle sebe soudím tebe. Je tedy logické, že se velmi snadno můžeme ocitnout v pasti, kterou jsem nazvala ve stínu Zrcadel.

Prvně je potřeba si uvědomit, že jsme se narodili do nějakého prostředí a osobám, které žili určitou dobu v nějakém prostředí a protože jim přijde to prostředí samozřejmé, vznikají programy, které pak projektují do svých ratolestí a učí je de facto svým programům v domnění, že jsou jiné než ty, co se naučili od svých rodičů. Dochází pak k pokřivenému pohledu na skutečnost výchovy ratolestí. 

V čem je tedy skutečný rozdíl mezi zrcadlením a projekcí? V tom, že se obě věci velmi tence prolínají, nelze nikdy hovořit o tom, že jde jen o zrcadlení a nebo jen o projekci, vždy jdou tyto pseudofokusy ruku v ruce, avšak jeden podstatný rozdíl tu je a to, že Zrcadlení je určitá metoda opírající se o definici projekce a ta je psychickým procesem. 

Říká se, že metodou zrcadlení lze dosáhnout dobrých výsledků v psychoterapii a dobře tak zaktivovat sebereflexi, tak, aby byl klient popostrčen ve správném směru.Pokud se rozhodnete pro tuto metodu, buďte opatrní, je sice velmi efektivní, ale také i destruktivní, je zde určité riziko, že labilní jedinci mohou snadno propadnout ještě hlouběji do projekce a jejich život pak naopak může být ještě depresivnější, proto tato metoda patří do rukou skutečných odborníků na slovo vzatých.

Co tedy sdělit závěrem, buďte sami sebou a pečlivě zvažujte komu svěřujete svoji duši, jinak se totiž může stát, že se ocitnete ve stínu Zrcadel. 

Necítíte li se sami sebou jistí, rozbijte všechny zrcadla, protože vám jenom pletou hlavu a tvoří stín dokonalého obrazu v zrcadle